4. týden

Vítejte u dalšího dílu naší domácí školky

Jestlipak víte, že už nám začalo nové roční období? Víte jaké? Jaké roční období jsme měli do teď? Blíží se svátky jara – Velikonoce, a proto jsme pro vás připravili různé činnosti, díky kterým se na Velikonoce připravíte a něco nového si vyzkoušíte. Zahrajeme si na zahradníky (budeme sít semínka), na vědce (budeme dělat pokus), na cukráře (budeme péct perníčky) a kromě toho vyluštíte hádanku, naučíte se novou hodovačku, zacvičíte si, vyrobíte slepičku s vajíčky a na čerstvém vzduchu budete plnit jarní úkoly.

Myslíme na vaše zdraví: Abyste měli doma něco zeleného a zdravého, připravte si mističku s čerstvou řeřichou. Až vyroste, můžete ji sníst – třeba na chlebu s máslem.

Jak na to: Připravíme si misku, do které dáme vatu (vatové tampóny), navlhčete vodou. Na mokrou vatu nasypeme semínka řeřichy. Semínka nesmí plavat, ale pozor-vata nesmí vyschnout. Vlhčete a pozorujte každý den, co se se semínky děje. Co vyroste ze semínka nejdříve? Kdy se semínka zazelenají? Ochutnáš?

Hádanka: co patří k Velikonocům?

Když se to vyhodí do vzduchu, je to bílé,

když to spadne, je to žluté. (vajíčko)

Pokus: Jak vyrobit z křehkého vajíčka hopík:

Pokus provádějte za dohledu rodiče!

Potřebujete:

• Syrové vejce
  • Ocet
  • Nádobu, do které se vejce ponoří

Pro rodiče: Vejce vložte do nádoby a přidejte ocet tak, aby bylo vejce celé ponořené. Nádobu s vejcem nechte 24 hodin stát na bezpečném místě. Po čase můžete pozorovat, že z vejce začnou unikat bublinky. Druhý den vejce vyndejte z octové lázně a pozorujte, co se s ním stalo.

Pro děti: Když hotový vaječný hopík omyješ teplou vodou, bude o něco hezčí a také budeš moci pozorovat, jak žloutek pluje v bílku. Opravdu se teď dá s vajíčkem hrát jako s hopíkem?

Nauč se hodovačku:

Hody, hody, doprovody,

já jsem malý zajíček,

utíkal jsem podle vody,

nesl kopu vajíček.

Potkala mě koroptvička,

chtěla jedno červené,

že mi dá lán jetelíčka

a já řekl: ne, ne,ne.

Za potokem, za lesíkem,

mám já strýčka králíčka,

tomu nosím každým rokem

malovaná vajíčka.

Pokud máš možnost, sežeň si vrbové proutky a upleť s pomocí dospělého pomlázku.

Tip pro rodiče: děti můžou plést jen ze 3 proutků (jako copánek). Při navazování stužek si děti procvičí zavazování uzlu.

Upečte si velikonoční perníčky:

Přinášíme recept na perníčky, které jsou hned měkké. Recept (ZDE)

Zacvičte si: ZDE

Tvoříme: Slepička s vajíčky: postup (ZDE)

Jdi se nadýchat čerstvého vzduchu a zahraj si cestou hru na tvary:

Hádej, hádej, hadači, co je venku

• hranaté
  • kulaté
  • čtvercové
  • trojúhelníkové
  • obdélníkové
  • kruhové

Úkol na příští týden: Začněte si doma střádat slupky od cibule, příští týden je budete potřebovat.