Zahrada v přírodním stylu

Nebojíme se napsat, že naše mateřská škola má jednu z nejkrásnějších zahrad v Příbrami. Je totiž projektována jako Zahrada v přírodním stylu. O financování se nám postaral náš zřizovatel – město Příbram, které využilo dotační program Zahrady v přírodním stylu. Děkujeme.

A tak zde společně s dětmi nacházíme vedle průlezek z akátového dřeva i další možnosti i zábavu. Zahrada nám pomáhá děti rozvíjet po stránce obratnosti, tvořivosti, zacházení s různými nástroji (dnes tolik žádaná polytechnická výchova), nebo získávání dalších znalostí v oblasti přírody.

Vodní koutek s vodními korýtky
a jemným písečkem nám umožní stavět cestičky, potůčky i rybníčky a hrát si s blátíčkem.

Venkovní terasy
využíváme pro hry i výuku i ke stolování.

Tvořivá dílna s krbem
nám poslouží ke společnému setkávání s dětmi i rodiči. Při „Školičce“ zde s předškoláčky pracujeme s různými ručními i elektrickými nástroji, ponkem, učíme se řezat, vrtat, zatloukat,skládat a vyrábět co nás napadne.

Na hmatové indiánské stezce s týpím a totemem můžeme vyzkoušet, jak jsou naše chodidla odolná a zda bychom třeba poslepu poznali, po čem chodíme.

Hotel pro hmyz
je pro naši zahrádku také moc důležitý. Hmyz totiž pomáhá s opylením rostlin nebo s kypřením půdy a tak mu rádi u nás poskytneme bydlení zdarma .

Zahradnický koutek
u „Babiččiny zahrádky“ kvete na jaře i v létě, předpěstované sazeničky hrášku, fazolí nám ukáží, jak umí růst v zahrádce.

Spirála pro bylinky a trvalky
nám ukazuje nejen barvy květů, ale i jejich vůni a v případě bylinek i chuť.

V hudebním koutku
posloucháme zvuky dřeva, kovu, umělé hmoty i kamínků. K výrobě jsme použili staré nádobí, které jsme si rádi ozdobili veselými barvami.

Venkovní pítka
nám pomáhají hlavně v parných dobách dodržovat pitný režim. Zapomeneme na sladké limonády a pijeme zdravou vodu!

Umělý kopec se štolou
jsme si moc přáli! V zimě můžeme konečně sjíždět na lopatách kopec u nás na zahradě, v letním období se probíháme štolou – víme, že v opravdické hornické štole pod zemí, kde se dolovalo stříbro, je navíc daleko větší tma a mokro.

Jak si na naší krásné zahradě hrajeme a tvoříme, se můžete podívat zde: nasenovazahradka2016

Sýkorky

 I když je naše školka součástí sídliště, máme štěstí na rozsáhlou zahradu plnou zeleně. Proto na ní rády pobývají nejen děti, ale i zvířata. Občas nám tu proběhne zajíc, na stromech dovádí veverky, straky a kavky tu hledají hmyz a semínka. Několik let nám v budce na bříze u terasy hnízdí sýkorky, a proto jsme letos pro ně připravili překvapení v podobě nové budky. Jenže není to budka ledajaká. Je vybavena kamerou, která nám umožňuje pozorování života sýkorek. Aplikace přenáší záběry nejen on-line, ale můžeme si přehrát i záznam z nočního života, či z víkendových dnů v počítačích ve třídách. Společně s dětmi jsme s napětím čekali, jestli se u nás i letos sýkorčí rodina zabydlí. Nejdříve to nevypadalo moc nadějně. Bylo potřeba mírně upravit otvor, a i tak se objevilo v budce jen pár větviček. Sýkorky sice přilétaly, prozkoumávaly, ale na stavbu hnízda to nevypadalo. Dokonce jsme při pozorování zjistili, že i sýkorky se dohadují, kdo bude v budce bydlet. Jednou to byla sýkorka koňadra, podruhé zase modřinka. Nakonec zvítězil párek koňader a postupně začaly do budky snášet další větvičky, mech i různé jiné měkké materiály. Brzy se objevilo hnízdo vystlané peříčky, ve kterém se usadila sýkorčí maminka a postupně kladla vajíčka. Nejdříve jen tři, zachumlaná, schovaná pod peříčky. Ve finále je však plné hnízdo, kde se objevilo celkem devět vajíček. Vždycky nás překvapí, jak to tak malý ptáček dokáže. Budeme dál sledovat život v budce, pozorovat jak se z vajíček vyklubou ptáčata, jak je rodiče budou krmit a nakonec jak se časem rozletí poznávat okolní svět. Jsme přesvědčeni, že právě tímto prožitkovým učením se děti učí vnímat okolní přírodu tak, aby v budoucnu byly jejími dobrými pomocníky.

Nebyly nalezeny žádné obrázky