Zahrada v přírodním stylu

Nebojíme se napsat, že naše mateřská škola má jednu z nejkrásnějších zahrad v Příbrami. Je totiž projektována jako Zahrada v přírodním stylu. O financování se nám postaral náš zřizovatel – město Příbram, které využilo dotační program Zahrady v přírodním stylu. Děkujeme.

A tak zde společně s dětmi nacházíme vedle průlezek z akátového dřeva i další možnosti i zábavu. Zahrada nám pomáhá děti rozvíjet po stránce obratnosti, tvořivosti, zacházení s různými nástroji (dnes tolik žádaná polytechnická výchova), nebo získávání dalších znalostí v oblasti přírody.

Vodní koutek s vodními korýtky
a jemným písečkem nám umožní stavět cestičky, potůčky i rybníčky a hrát si s blátíčkem.

Venkovní terasy
využíváme pro hry i výuku i ke stolování.

Tvořivá dílna s krbem
nám poslouží ke společnému setkávání s dětmi i rodiči. Při „Školičce“ zde s předškoláčky pracujeme s různými ručními i elektrickými nástroji, ponkem, učíme se řezat, vrtat, zatloukat,skládat a vyrábět co nás napadne.

Hotel pro hmyz je pro naši zahrádku také moc důležitý. Hmyz totiž pomáhá s opylením rostlin nebo s kypřením půdy a tak mu rádi u nás poskytneme bydlení zdarma .

Spirála pro bylinky a trvalky nám ukazuje nejen barvy květů, ale i jejich vůni a v případě bylinek i chuť.

V hudebním koutku
posloucháme zvuky dřeva, kovu, umělé hmoty i kamínků. 

Venkovní pítka
nám pomáhají hlavně v parných dobách dodržovat pitný režim. Zapomeneme na sladké limonády a pijeme zdravou vodu!

Umělý kopec se štolou
jsme si moc přáli! V zimě můžeme konečně sjíždět na lopatách kopec u nás na zahradě, v letním období se probíháme štolou – víme, že v opravdické hornické štole pod zemí, kde se dolovalo stříbro, je navíc daleko větší tma a mokro.

Herní prvky na zahradě jsou všechny z trvanlivého akátového a dubového dřeva. Také se nám podařilo vybavit zahradu výukovými tabulemi pro poznávání rostlin, třídění odpadu a dalšími aktivitami. V letošním roce plánujeme obnovu pískovišť, která byla z měkkého dřeva, které tak dlouho nevydrží.

Jak si na naší krásné zahradě hrajeme a tvoříme, se můžete podívat zde: nasenovazahradka2016

 

Sýkorky

 I když je naše školka součástí sídliště, máme štěstí na rozsáhlou zahradu plnou zeleně. Proto na ní rády pobývají nejen děti, ale i zvířata. Občas nám tu proběhne zajíc, na stromech dovádí veverky, straky a kavky tu hledají hmyz a semínka. Několik let nám v budce na bříze u terasy hnízdí sýkorky. Nová budka není budka ledajaká. Je vybavena kamerou, která nám umožňuje pozorování života sýkorek ve třídě na PC. Aplikace přenáší záběry nejen on-line, ale můžeme si přehrát i záznam z nočního života, či z víkendových dnů v počítačích ve třídách. Společně s dětmi jsme s napětím čekali, jestli se u nás i letos sýkorčí rodina zabydlí. Nejdříve to nevypadalo moc nadějně. Bylo potřeba mírně upravit otvor, a i tak se objevilo v budce jen pár větviček. Sýkorky sice přilétaly, prozkoumávaly, ale na stavbu hnízda to nevypadalo. Dokonce jsme při pozorování zjistili, že i sýkorky se dohadují, kdo bude v budce bydlet. Jednou to byla sýkorka koňadra, podruhé zase modřinka. Nakonec zvítězil párek koňader a postupně začaly do budky snášet další větvičky, mech i různé jiné měkké materiály. Brzy se objevilo hnízdo vystlané peříčky, ve kterém se usadila sýkorčí maminka a postupně kladla vajíčka. Nejdříve jen tři, zachumlaná, schovaná pod peříčky. Ve finále je však plné hnízdo, kde se objevilo celkem devět vajíček. Vždycky nás překvapí, jak to tak malý ptáček dokáže. Budeme dál sledovat život v budce, pozorovat jak se z vajíček vyklubou ptáčata, jak je rodiče budou krmit a nakonec jak se časem rozletí poznávat okolní svět. Jsme přesvědčeni, že právě tímto prožitkovým učením se děti učí vnímat okolní přírodu tak, aby v budoucnu byly jejími dobrými pomocníky.

7 vajíček

Mladé sýkorky